Kraków, Polska
+48793040706
pytania@utalentowanarodzina.pl

Dojrzałość i niedojrzałość talentów.

uTALENTowana Rodzina

Dojrzałość i niedojrzałość talentów.

Dzisiaj opowiemy Wam o dojrzałości i niedojrzałości talentów.


Tak jak jabłko, które potrzebuje odpowiednich warunków, aby stać się dojrzałym i smacznym, tak i talenty potrzebują uwagi i pracy nad nimi, aby stały się naszymi mocnymi stronami.

A co to takiego dojrzałość talentu?

Talent niedojrzały to zachowania, reakcje, których sobie nie uświadamiamy. Nie wiemy, że tak się zachowujemy w konkretnej sytuacji. Być może w obecnej pracy czy życiu nie mamy możliwości korzystania z niego. Może to być też talent, który koncentruje się tylko na naszych potrzebach i ich realizacji, czasami wykorzystując innych. Analizując działania takiego talentu możemy zobaczyć, że nie przynosi on dobrych efektów, gdyż jest wykorzystywany nieświadomie lub przypadkowo.

Talent dojrzały to zachowania, reakcje, które są nam znane. Wiemy jak działamy i potrafimy świadomie korzystać z naszej mocnej strony. W pracy czy w życiu  korzystamy z niego na co dzień, czyli świadomie. Analizujemy jakie efekty przynosi. Potrafimy używać go tak, aby nasze potrzeby i innych zostały zaspokojone. Obserwujemy, że osiągamy lepsze rezultaty, gdyż to my świadomie planujemy i kontrolujemy jego działanie.

A jak to wygląda w praktyce?

Weźmy pod lupę talent OSIĄGANIE z domeny wykonawczej. Ludzie, którzy go posiadają czerpią radość z bycia zajętymi. Stale są w coś zaangażowani, a kiedy kończą jeden projekt automatycznie przechodzą do drugiego. Zazwyczaj są tak zajęci, że nie mają czasu celebrować sukcesów.

Jak przejawia się jego niedojrzałość?

Jego niedojrzałość może przejawiać się np. pracoholizmem, często ludzie nie panują nad tym ile zadań biorą na siebie, a chcą wszystkie doprowadzić do końca. Może to powodować, że często ze względu na dużą ilość zadań zaniedbują potrzeby swoje i swoich bliskich. Nie ujmują w swoim planie wizyty u lekarza z dziećmi czy wspólnego kina. Nie mając świadomości posiadania tego talentu, trudniej jest osiągać najlepsze rezultaty. Często zbyt duża ilość zadań przekłada się na jakość wykonania i zdrowie, gdyż osiąganie prędzej zarwie nockę niż nie zrealizuje powierzonych mu zadań.
Pamiętam jak kilka lat temu jedna z uczestniczek warsztatów opowiadała, że nie spała przez 24 godziny po czym z jednego końca Polski jechała samochodem na drugi, bo takie miała zobowiązania w pracy.

A jak przejawia się dojrzałość?

Dojrzałe osiąganie potrafi zarządzać swoimi zadaniami, monitoruje ilość projektów. Prowadzi listę zadań, wpisuje wszystkie w kalendarz, zarówno te zawodowe jak i prywatne. Robi to w sposób adekwatny do ilości posiadanego czasu, planując też czas na sen!  Dzięki temu ma czas, aby zadbać o potrzeby swoje i innych, czyli np. pójść z dziećmi do kina. Rezultaty, które osiąga są najlepsze, ponieważ kontroluje swój czas i może w pełni zaangażować się w daną sprawę. Potrafi celebrować sukcesy, a po wyczerpujących projektach zadbać o siebie i odpocząć. Tak się składa, że jestem posiadaczką tego talentu. pracuje nad nim od czterech lat i zdarza się, że czasami tracę nad nim kontrolę. Na szczęście dzięki świadomości co się może dziać i jak się to może skończyć, potrafię się zatrzymać i skorygować swoje działania zawczasu.

Dlatego tak ważne jest nie tylko poznanie swoich talentów, ale też praca nad nimi i przekuwanie ich w mocne strony! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *