Kraków, Polska
+48793040706
pytania@utalentowanarodzina.pl

Emocjonalne potrzeby w trudnych czasach.

uTALENTowana Rodzina

Emocjonalne potrzeby w trudnych czasach.

 

Jak niedorzeczne  wydaje się teraz podejmowanie tematów innych, niż pandemia! Jakże trywialne wydają się sprawy,  o których z takim zaangażowaniem rozmawialiśmy kilka tygodni temu. 

Jaki jest sens skupiać się na rozwoju, talentach, planowaniu przyszłości, skoro w każdym momencie dnia targają nami tak bardzo skrajne uczucia? Towarzyszą nam niepewność o  przyszłość, przeplatana z radością bycia z bliskimi, lęk i jednoczesne podekscytowanie nową formą pracy, znudzenie i zainteresowanie kolejną darmową treścią zamieszczaną przez internetowych twórców, dystans społeczny i przesyt obecnością rodziny…

Z ekipą uTALENTowana Rodzina postanowiłyśmy jednak stworzyć to nowe miejsce w sieci, żeby dać upust naszym emocjom i przekierować nasze myśli na coś twórczego.  Politycy i naukowcy jeszcze nie wiedzą, co będzie dalej.  Może chociaż tutaj znajdziemy swój porządek i przewidywalność?

Usiądź z nami…. 

Emocjonalne potrzeby pracowników w czasie zarazy…. 

W obliczu pandemii COVID 19, Instytut Gallupa zebrał strategie i polityki zastosowane przez 100 największych organizacji na świecie. Aby firmy mogły nadal funkcjonować, musiały wprowadzić szereg racjonalnych i pragmatycznych rozwiązań (powołanie zespołów kryzysowych, ograniczenia dotyczące podróży, zasady pracy z domu, etc.). Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj. 

Te racjonalne rozwiązanie są niezaprzeczalnie potrzebne do tego, żeby przewodzić i pozwolić organizacji normalnie funkcjonować. Jednak nie wystarczą, żeby przewodzić dobrze. 

Żeby być efektywnym liderem w trudnym czasie musimy pamiętać, że ludzie doświadczają swojego życia w 30% racjonalnie, w 70% emocjonalnie. 

Aktualnie emocje, które nam towarzyszą to strach i niepewność. Ludzie, którzy są zaniepokojeni, przestają być produktywni. Dlatego bardzo ważne jest nie tylko to, jak komunikuje się z nami pracodawca czy szef, ale istotne jest jak to robi i w jaki sposób to wpływa na ludzi.

Naukowcy z Instytutu Gallupa pokazują, że pracownicy w aktualnej sytuacji potrzebują zaufania, współczucia, stabilności i nadziei.

WSPÓŁCZUCIE

Pracownicy chcą wiedzieć, jak kryzys ekonomiczny i zdrowotny wpłynie na ich przyszłość oraz znać zasady, jakimi organizacja się kieruje. Ludzie potrzebują jasnych zobowiązań typu „Zapewnimy stabilność wynagrodzeń dla wszystkich przez następne trzy miesiące”. Firmy nie powinny unikać trudnych tematów, takich jak pensje czy zwolnienia. Podobnie jak sygnały alarmowe, które ostrzegają nas przed niebezpieczeństwem, tak samo powinny robić firmy. W przeciwnym przypadku pracownicy będa żyli w ciągłym lęku.

Badania Instytutu Gallupa dowodzą, że nie ma szans na zaangażowanie pracowników bez bliskich relacji, czy  wspierających przełożonych. Ten moment jest właściwy , żeby liderzy pokazali,  że im zależy na pracownikach, którzy zmagają się teraz z nowymi problemami, lękami, obowiązkami. 

Potrzebują usłyszeć, że firma im współczuje, ale nie tylko słownie, ale w czynach poprzez specjalnie stworzony proces i konkretne decyzje. Kiedy pandemia minie, najbardziej zapamiętane będzie to, jak ludzie byli traktowani.

STABILNOŚĆ

Stabilność możemy postrzegać w dwóch aspektach: 

– Stabilność praktyczna – to potrzeba technologii i regularnej komunikacji , żeby móc wykonywać pracę w nieustannie zmieniających się warunkach

– stabilność w sferze emocjonalnej – pracownicy potrzebują wiedzieć w jakim kierunku zmierza firma i czy ich stanowisko jest bezpieczne

Ludzie potrzebują normalności. Organizacje powinny regularnie informować o postępach i wynikach pracy, żeby ludzie nie mieli poczucia, że czas się zatrzymał. 

NADZIEJA

Istotne jest, żeby organizacje informowały pracowników o tym, co chcą osiągnąć w tym tygodniu, miesiącu czy kwartale. To da ludziom motywację.

Skupianie się na emocjonalnych potrzebach pracowników pomoże firmom przetrwać ten trudny czas. Pomoże również zabezpieczyć przyszłość firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *